listeye dön

     

Sumru BOZOK

 Yoğun geçen bir kış………Arkasından özlemle beklenen bir ilkbahar
Sonuçta beklenen günler geldi. Güneş parlamaya başladı. Doğada bir kıpırtı, bir kıpırtı….


İlkbahara Bağlum’da ORMANCILAR DERNEĞİYLE merhaba demek bambaşka bir şey.

Sabah saat 9:00. Bu katıldığımız belki onuncu gezi. Eşim ve ben gezmeyi çok seven insanlarız. Doğayla iç içe olmak çok güzel. Daha önce Yedigöller, karagöl, Erfelek Şelalelerini Ormancılar Derneği ile gezdik. Bunlar hepsi birbirinden güzel gezilerdi.

Hiç çiğdem tarlası gördünüz mü? Tadına doyum olmayan bir görüntü. Topraktan fışkıran bir güzellik. Hepsi ayrı ayrı gülümsüyor insanın yüzüne. Üzerine düşen güneşle, topraktan fışkıran güzellik….. Anlatmakla olmuyor, bunu yaşamak gerek. Yürürken arkanızı dönüp tepelere bir bakıyorsunuz ki, inanılmaz bir güzellikle karşı karşıyasınız.
Doğayı bilimsel olarak tanıyanlarla birlikte gezmek, onlardan bir dolu şey öğrenmek, ağacı, yaprağı , gürgeni, meşeyi, akçaağacı tanımak çok hoş.
Ahmet hocam bize Ankara çiğdemini tanıttı. Toprağı büyük bir itinayla kazdı. Öyle korkuyordu ki ona zarar vermeye. Topraktan söktü, onun dipteki yumrusu ile birlikte çıkardı ve ipliksi yumruyu bize gösterdi. Ankara çiğdemini diğer çiğdemlerden ayıran özellik buymuş. Sonra büyük bir itinayla onu tekrar toprağa dikti.Çünkü ekolojik dengeyi bozmamak gerekiyor.
Ahmet Hocam’la bu gezide ilk defa karşılaştık. O da bizim gibi doğaya gönül verenlerden .
Organizasyon ve anlatım, diğer gezilerde de olduğu gibi mükemmel. Bu dernekle gezmek çok zevkli. Ben tüm gezilerine katılmak istiyorum.
Bağlum’da uzunca bir doğa yürüyüşü yaptık ormancı dostlarımızla ve yine tanıdığımız arkadaşlarımızla. Yeni yeni uyanmaya başlayan doğayı izlemek çok hoş……..
Kalıntı ormanını gezdik. Bunlar Ne yazık ki kesile kesile bir gurup kalan çam ağaçları. Akraba ağaçlarmış. Bize öyle anlattılar.
Eşim bu ağaçlardan birinin dalına oturmuş zevkle etrafına bakınıyordu. Çeşit çeşit boyutlarda çam ağaçları. Hele bir tanesi tıpkı kocaman bir şemsiye gibiydi. Bu arada etraftaki meşe ve ahlatlardan burarın daha önce bir orman alanı olduğunu anlattı Ahmet Hocam bize.
Ormandan, Bağlum’a kuşbakışı çok hoştu…..
Murat Bey’de ormana gönül verenlerden. Ondan da çok şey öğrendik bu gezide.
Bu gezilere katılmakla Ormancılar Derneği’ndeki orman mühendislerinden ve görevli arkadaşlardan çok şey öğreniyorsunuz.
Ormana gönül verenlerle bu gezilerde buluşmak dileğiyle………………….. . Teşekkürler Ahmet Hocam………..
Teşekkürler Murat kardeş………………..

 

   

ANKARA 2008