listeye dön

     

     Birgül GERMEN

Merhaba Sevgili Gezi Dostları,


Geçen hafta Eko-Tur’un düzenlediği Beynam Ormanı gezisine kızımla birlikte katıldık. Bu bizim Ormancılar Derneği ile katıldığımız ikinci gezi. Ve kesinlikle sonuncu da olmayacak. Bu derneğin kar amacı gütmeksizin, eğlenceli ve keyifli olduğu kadar eğitici ve öğretici olması kızımı da bu gezilere ikna etmemde en önemli unsur. (Sizler de bilirsiniz gençler böyle uzun yürüyüşleri pek sevmez) Benim kızım da, bu yürüyüşler sırasında her ne kadar söylense de gezinin sonunda memnuniyetini dile getirmeden edemiyor. Aksi takdirde ikinci kez katılmaya ikna etmem mümkün olmazdı öyle değil mi?

Tur rehberlerimiz sevgili Ahmet Bey ve Sevgili Murat Bey’in orman sevgisine ve işlerine olan saygısına şapka çıkarmamak mümkün değil. Bizlere ormanı tanıtmak amacıyla; orada yapılan çalışmaları bizzat yerinde göstererek, her bir ağacın yapısını, özelliklerini; toprağın dokusunu anlatarak; bitkilerin çeşitlerini isim isim tanıtarak ve hatta tattırarakJ gezimize çok daha farklı bir boyut ve anlam kattılar. Onlar öğrencilerine bildikleri her şeyi anlayabileceğimiz basit bir dille anlatmaya çabalayan birer öğretmen, bizler de stajyer Orman Mühendisliği öğrencileri gibiydik adeta. Tabi ders amaçlı geziden farkı, sonunda bir sözlü sınav olmamasının verdiği rahatlıkla dinliyor olmamızdıJ

Öğle saatinde yemek için verdiğimiz molada karnımız doyduktan sonra çam yapraklarıyla örtülü toprağa uzanıp, şehrin kalabalık, gürültülü ve kirli ortamından uzak kuş seslerini dinlemek (arkamızdaki eğlenceli grubun biraz coşkulu konuşmalarına rağmenJ), mis kokulu çam havasını ciğerlerimize çekmek ve oksijeni hissetmek çok iyi geldi bize.

Gezimiz sırasında sahipsiz elma bahçesine dalıp ağaçtan kopardığımız elmaları, armutları afiyetle yedik. Henüz yeni olgunlaşmaya başlayan alıç meyvesinin tadına bakmayı da ihmal etmedik. İlk kez tattığım üzüm benzeri bir meyvenin ağzımda bıraktığı o ekşimsi tadı hiç unutmayacağım. Palamut ağacının şirin meyvesi bize bir çocuk filmi olan “Buz Devri”ni hatırlattı. Yüzümüzde kalan tatlı tebessümle ve kalplerimizde kalan sıcak izlerle gezimizi sonlandırdık.

Geziyi renklendiren gruptaki tüm arkadaşlara ve emeği geçen herkese özellikle de Ahmet Bey’e ve Murat Bey’e çok teşekkür ediyorum. Başka gezilerde yine birlikte olabilmek ümidi ve temennisiyle herkese sevgiler.
 

   

ANKARA 2008