Türkiye Ormancılar Derneği

ekoturizmgrubu

        

 

 

listeye dön

 

BİR AĞAÇ İNSAN ÖMRÜ YETMEZ BÜYÜTMEYE...


Küçük bir rahatlamaydı benim için, Ankara’nın o kirli havasından, egzoz kokusundan uzaklaşmaydı. Nefes almayı fark ettiğim, yaşamın tadını aldığım andı. Ormandı. Orman, kahkahaların en gerçekçi hali, oksijenin doruklarda dolması akciğerlerime, asfaltın üzerinde koşan robotları, o soğuk suratlarından uzaklaşıp, insan olduğumu örendiğim yer.
Heyecanım, bu muhteşem gezi için seçildiğim an başladı. Nereye gideceğimizi öğrendiğim andan itibaren araştırmalara başladım. Ankara’da yeşilden eser yok derken; dumandan başka şeylerin, yeşillerle dolu ormanların olduğunu fark ettim.
Bu gezi için çok hazırlanmıştım. Kalp atışlarım saat yaklaştıkça hızlanıyor, güm güm atıyor adeta. Gideceğimiz gün geldiğinde, dolmuşun gelmemesi ile okula yürümek zorunda kaldım. İlerleyen saatler için ısınma olabilirdi bu yürüyüş ancak beni ve kalbimi, egzoz dumanları arasındaki soluklanış yordu. Dinlenmek için yolculuk süresi bana uydu. Yolculuk sırasında hayal ediyordum. Ancak; geldiğimiz yer hayallerinde ötesinde bir mekân, o yapmacık şehirden uzak doğallığın evi. Yeşilin her tonu, havanın temizliği, koyunun sesi, rüzgârın dokunuşu, yağmurun suyu, her şey bambaşkaydı.
Yürüyüş başlamıştı. Toprağa bastığım her adımda aldığım enerji ile hiç yorulmadan devam edebilirdim. Hava bulutlu ve ara ara yağışlıydı. Şanslı bir gündü. Yavaş yavaş ilerliyorduk ormanda. Tanıyordum çiçekleri yavaşça, çamları, ağaçları, ormanı tanıyordum. Keşfediyorduk doğayı kendimizce ve başkalarının yardımıyla, tanıyorduk doğayı.
Kozalağı öğrendik başta, tohummuş, sonra ökse otunu, karaçamı, sarıçamı, köknarı… Bir ağaç, insan ömrü yetmez büyütmeye, ama yaşı… Kaç? İşte onu öğrendik. Her halka bir yılmış onu öğrendik. Ağaçlardaki yaşanmışlığı sevdik. Hayatım boyunca belki de bir daha yaşayamayacağım, göremeyeceğim denemeler yaptım, yeni bilgiler öğrendim.
Yolun yarısına yaklaşınca kısa bir mola verdik. Önce soframızı serdik. Çantamızdan çıkardığımız yemekler, bu yürüyüşte yeni olduğumuzu ortaya koyar gibiydi. Adeta kadınlara günü sofrası gibiydi soframız. Kısırı, poğaçası, böreği, keki, salatası,…
Karnımızı doyurduktan sonra hep birlikte ip atladık biraz. En iyi anlardan biriydi bu benim için. Daha sonra kaldığımız yerden yola koyulduk, yüzümüzdeki kahkahayı almayan ve her seferinde artıracak bu muhteşem geziye.
Yavaş yavaş yoruluyor gibiydik. Ama içimizdeki enerji bu yorgunluğu bastırmaya yetecek düzeydeydi. Gördüğümüz her yer bize bambaşka duygular hissettiriyordu. Yağmur ara ara tenimizi okşuyor, rüzgâr sarılıyordu bazen. Ağaçların sallanan dalları arasında yürüyorduk. Yerde yağmurdan ıslanmış toprak, üzerinde yaban domuzunun ayak izi, küçük su birikintileri…
Durmadan ilerliyorduk yolumuza. Bir yanımız cennet, öteki yanımız orman. Daha sonra kısa bir mola verdik bir göl kıyısında. Doğa konusun da bir çok bilgi anlatıldı. Bir kez daha anladım ormanın değerini, bir kez daha anladım toprağın, suyun, böceğin, solucanın, kuşun, ağacın değerini, bir insan, beş yüz kez bıçaklanınca milyonlarca dikilse de öleceğini bir kez daha öğrendim, bu göl kenarında.
Çok az kalmıştı yolumuz. Bizde son zamanlarımızı hep fotoğraf çektirerek geçirdik, bu muhteşem güne dair birkaç anı bırakma isteğiyle. Arabaya doğru ilerliyorduk. Ayaklarımızın ağrısını yeni yeni fark ederken. Arabaya bindiğimiz vakit her yerimizin ağrıdığını, yorulduğumu fark ettim. Ama bu yorgunluk unutulmaz bir yorgunluk oldu benim için.
Ayrıca; böyle bir deneyimi yaşama şansını bize veren Asuman ERÇİN öğretmenimize ve TODEG’e, bizlere bu gezide yardımcı olan herkese teşekkür ediyor, bu gezinin son olmamasını diliyorum.

                                                                                                            Deniz UZUN
                                                                                                     Ankara Atatürk Lisesi

 

notlar

Etkinliklerimize ilişkin duyuru almak isterseniz adreslerimiz:

todtodeg@yahoo.com 

todeg-subscribe@yahoogroups.com

Facebook: Tod Todeg / / TODEG Türkiye Ormancılar Derneği Ekoturizm Grubu

 

Twitter: todegankara

        ANKARA 2008